woman
Support phones:
homeReloadContact Us
Home About Us Our Guarantees Beware Our Prices Discounts Order Now Blog FAQ Testimonials Sample essays Contact Us
main menu
Home
About Us
Our Guarantees
How it works
Beware
Our Prices
Discounts
Order Now
Blog
FAQ
Testimonials (1034)
Sample essays
Contact Us
discounts
you save
Type of assignment:
Urgency:
Writer level:
Cost per page:
Pages:
Total without discount:
sample essays
Analytical Essays
Application Essays
Architecture Essays
Argument Essays
Argumentative Essays
Art Essays
Business Essays
Case Studies Essays
Communication and Media Essays
Comparison Essays
Computer Technologies Essays
Controversial Essays
Critical Essays
Definition Essays
Economics Essays
Education Essays
Geography Essays
History Essays
Justice Essays
Law Essays
Life Essays
Literature Essays
Marketing Essays
Medicine Essays
Nursing Essays
Personal Essays
Philosophy Essays
Political science Essays
Politics Essays
Psychology Essays
Religion Essays
Sociology Essays
Technology Essays
Term Papers Essays
World Literature Essays

← Adam Smith to EconomicsDemocracy and Resource Curse by Michael L. Ross →
Live Chat

Custom Opportunity Cost essay paper sample

Buy custom Opportunity Cost essay paper cheap

Occasionally, people experience dilemma in choosing a meal against another due to cost of the two types of food. In an average family set up two options of foods are available are a 2killogram packet of flour as well as 1killogram of rice. A mother stands at the supermarket shelf and compares the prices of the two very important meals. However, she finds that the cost of the two kilogram flour is 2$ while the 1kilogram rice is 1.5$. She chooses to settle for the two kilograms of flour at the expense of the one kilogram of rice. Thus the opportunity cost of purchasing the flour is 1.33. This implies that 2/1.5($) units of flour would be consumed at the expense of the forgone 1kilogram of rice.

Similarly, a parent with teenagers would choose to register the teenage children in the weekly tennis practices other than enrolling them for a movie show. The subscription cost of the tennis game practice is 10 dollars per month. On the other hand, the movie show monthly subscription is 5dollars. The parent chooses to have his teenage son practice acquire training on tennis other than watch movies repeatedly. The effects of this action are found to benefit the child later since they end up becoming expert players. However, considering the opportunity cost of attending the tennis training is 2 of watching a movie. This implies that two units (10/5$) of tennis training preferred at the expense of movies.

Business Decisions

Corporate societies require choices regarding the raw materials to purchase depending on their cost. Vast economic transformations in the ornaments industry are the returns found after sales of differently manufactured products. Ten kilograms of unrefined Jasper cost 1000$ while that of silver cost 1500$. After production jasper ornaments cost 10$ while a silver ring cost 20$. Companies manufacturing both of these ornaments make different amounts of returns. The silver makes more returns although few people often afford it. Therefore the company opts to manufacture and sell ore of the jasper type ornaments. Consequently, the opportunity cost of jasper is 0.5 (10/20$) silver ornament.

Business enterprises dealing with fast foods have varieties that are purchased at diverse prices. Small cakes mostly sold to school going children cost 20pennies and their sale is so numerous raging to at least 3000 pieces daily. The other larger cakes sell at 5$ each and at least 20 pieces are sold daily. The business opts to bake more of the small cakes although the returns are few. However, they target the children since they always buy cakes alongside juice and yoghurt. Thus, the opportunity cost of the small cakes is 0.0025 (0.02/500) larger cakes.

Government Spending

Moreover, the government spending was proposed to free high school as well as primary school education.  The free primary school would cost the government 30 million dollars while the free secondary education would be 50 million dollars. The choice made by government was primary school education since more children would acquire the basic education. Incase several students failed to join secondary school, they would enroll in technical colleges. Therefore, the trade-off cost for the primary school education would be 0.6 (30/50M$) units against high school education.

Government had to choose between leasing out a section of the national warehouses against retaining them. The suggested sale of cereals to private investors would cost 50bilion dollars while retaining it would be at no cost apart from the budgeted 10milion for maintenance. The option taken would affect the country’s future consumption as well as purchase price. This happens since private investors offer no subsidies so the government chose to retain all the ware houses. The opportunity cost of retaining the ware houses is 0.0002 (10million/50billion) dollars of the private investors. 

Buy custom Opportunity Cost essay paper cheap

Buy essayHesitating

Related essays

  1. Democracy and Resource Curse by Michael L. Ross
  2. Encourage Economic Growth
  3. Adam Smith to Economics
  4. Gross Domestic Product
Email
Password
 
order now
chat off
our advantages
300 Words per page
12 pt Times New Roman double-spaced
MBA and PhD Writers
Relevant and up-to-date sources
US Writers
100% Confidentiality Guarantee
24/7 Support
24/7 Live Chat
Direct Contact with Writer
Flexible Discount Program
ANY Difficulty Level!
current status
3 chat / phone operators online at the moment
852 writers active
19457 writers in the database
4 new writers passed exam this week
20722 pages written
6474540 words written
8.5 out of 10 current average quality score
97% satisfied customers
current status
Blog categories
Academic Assistance
Analysis Essay
Art
College Essay
Samples
Student's Life
Writing an Essay
Writing Helper
current status
Latest posts
Four Surprising Meanings of the Word ‘Bachelor’
4 Ways to Train both Reading and Writing at the Same Time
How to Write a Classification Essay Well?
Basic Essay Types All Students Must Know
How to Take Control over Your Life
current status



  • Paypal
 

Get

15%

off your first

custom essay order.

Order now

PRICES
from $12.99/PAGE

X